CIA ‚torturowała i sodomizowała’ podejrzanego o terroryzm, orzekł Trybunał Praw Człowieka

Punkt zwrotny w wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – CIA torturowało niesłusznie zatrzymanego obywatela Niemiec

źródło:  Richard Norton-Taylor / The Guardian, Thursday 13 December 2012 18.54 GMT

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że obywatel Niemiec Khaled el-Masri był torturowany przez agentów CIA, po raz pierwszy sąd określił metody traktowania przez CIA jako tortury. Foto: Christian Hartmann / AP

Agenci CIA torturowali obywatela Niemiec, sodomizowali, pętali i bili go, kiedy policja macedońska patrzyła, stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w historycznym wyroku opublikowanym w czwartek (13.12.2012).

W jednomyślnym orzeczeniu, także Macedonię (była Jugosłowiańska Republika Macedonii) uznano winną torturowania, nadużywania i potajemnego uwięzienia Khaleda El-Masri, obywatela Niemiec pochodzenia libańskiego, rzekomo powiązanego z organizacjami terrorystycznymi.

Masri został zatrzymany w Macedonii w grudniu 2003 r. i przekazany zespołowi ‚ds. transferu’ CIA na lotnisku w Skopje i potajemnie wywieziony do Afganistanu.

To jest pierwszy raz, kiedy sąd określił traktowanie przez CIA podejrzanych o terroryzm, jako tortury.

„Wysoka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jednogłośnie stwierdziła, że pan el-Masri został poddany przymusowemu zniknięciu, bezprawnemu zatrzymaniu, w trybie nadzwyczajnym bez jakiegokolwiek procesu sądowego oraz nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu”, powiedział James Goldston, dyrektor wykonawczy Open Society Justice Initiative.

Określił wyrok jako autorytatywne potępienie niektórych z najbardziej niepożądanych taktyk stosowanych w wojnie z terrorem po 9/11. – To powinno być dzwonkiem alarmowym dla administracji Obamy i sądów amerykańskich – powiedział „The Guardian”. – Dla nich nadal unikanie poważnej lustracji działalności CIA było „po prostu nie do zaakceptowania” – powiedział.

Jamil Dakwar, z Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich, określił wyrok jako „wielkie zwycięstwo sprawiedliwości i rządów prawa”.

Stosowane przez CIA metody przesłuchań szeroko potępione jako tortury podczas „wojny z terrorem” administracji Busha, trafiły pod lustrację Kongresu również w czwartek.

Od amerykańskiej komisji senackiej do spraw wywiadu oczekuje się, aby zatwierdziła przyjęcie ogromnego przeglądu kontrowersyjnych praktyk, włącznie z podtapianiem, skrajnymi stresującymi pozycjami ciała, przymusową nagością, biciem i pozbawianiem snu i deprywacją sensoryczną.

Sprawozdanie, które ma prawie 6000 stron, zostało sporządzone w oparciu o trzy lata przeglądu ponad 6 mln informacji i jest wiarygodne aby stwierdzić, że „wzmocnione techniki przesłuchań”, przyjęte przez CIA w latach kadencji Busha, nie przyniosły przełomu w działaniach wywiadu, przeciwnie do poprzednich stwierdzeń.

Komisja, która jest zdominowana przez demokratów, może głosować za zatwierdzeniem sprawozdania, mimo sprzeciwu ze strony republikańskich członków, może też sprawić, aby raport kiedykolwiek ujrzał światło dzienne.

Trybunał w Strasburgu stwierdził, że to, co si stało z Masrim, „należy ustalić ponad wszelką wątpliwość”, i że Macedonia była „odpowiedzialna za jego torturowanie i złe traktowanie, zarówno w tym kraju, jak i po jego przeniesieniu na tereny władz amerykańskich w kontekście jego pozasądowego wydania„.

W styczniu 2004 r., macedońska policja zabrała go do hotelu w Skopje, gdzie przebywał zamknięty w pokoju przez 23 dni i był przesłuchany w języku angielskim, mimo ograniczonej znajomości tego języka, w sprawie jego rzekomych powiązań z organizacjami terrorystycznymi – powiedział sąd w orzeczeniu. Jego wnioski skontaktowania się z niemiecką ambasadą zostały odrzucone. W pewnym momencie, kiedy powiedział, że zamierza odejść, grożono mu rozstrzelaniem.

„Traktowanie Masriego na lotnisku w Skopje przez zespół CIA ‚ds. transferu’ – kiedy był poważnie pobity, sodomizowany, spętany i zakapturzony, i poddany całkowitej deprywacji sensorycznej – zostało przeprowadzone w obecności urzędników państwowych [Macedonii] i w ich jurysdykcji” orzekł sąd.

Dodaje: „Ich rząd był zatem odpowiedzialny za te czynności dokonane przez zagranicznych urzędników. Nie udało im się przedstawić żadnych argumentów wyjaśniających lub uzasadniających stopień użytej siły lub konieczności działań inwazyjnych i potencjalnie wymierzonego poniżenia.

Środki te zostały wykorzystane z premedytacją, ich celem było spowodowanie u pana Masriego dotkliwego bólu lub cierpienia, w celu uzyskania informacji. Zdaniem sądu, takie traktowanie to tortury, z naruszeniem art. 3 [Europejskiej Konwencji Praw Człowieka]”.

W Afganistanie, Masri był uwięziony przez ponad cztery miesiące w małej, brudnej, ciemnej celi betonowej w cegielni w pobliżu stolicy kraju, Kabulu, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i bity, kopany i zagrożony. Jego powtarzane prośby o spotkanie z przedstawicielem niemieckiego rządu były ignorowane – powiedział sąd.

Masri został zwolniony w kwietniu 2004 roku. Został przewieziony z zawiązanymi oczami i w kajdankach samolotem do Albanii, a następnie do Niemiec, po tym, jak CIA przyznało, że był niesłusznie zatrzymany. Macedoński rząd, który zgodnie z nakazem sądu, musi zapłacić Masriemu 60.000 EUR (49.000 $) w ramach rekompensaty, zaprzeczył udziałowi w porwaniu.

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i walki z terroryzmem, Ben Emmerson, określił wyrok jako „kamień milowy w długiej walce o zabezpieczenie odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych zamieszanych w łamanie praw człowieka przez CIA administracji Busha z ich polityką tajnych zatrzymań, transferów i tortur”.

Dodał również, że rząd USA musi przeprosić za jego „centralną rolę w sieci systematycznych przestępstw i naruszeń praw człowieka przez CIA z czasów Busha, i zapłacić dobrowolne odszkodowanie panu el-Masri”.

Niemcy powinny mieć zapewnienie, że amerykańscy urzędnicy zaangażowani w tę sprawę zostali już postawieni przed sądem.

tłumaczenie: mojito

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: