Brytyjczycy zapłacą, za to czego nie zrobili?

20.07.2011, godz. 21.00, BBC Versión movil

Brytyjska spółka górnicza Monterrico Metals zgodziła się zapłacić odszkodowanie 33 peruwiańskim rolnikom, którzy twierdzą, że byli bici i torturowani przez policję w 2005 roku.

Rolnicy twierdzą, że zostali zaatakowani podczas protestów przeciwko kopalni i oskarżyli firmę o współudział. Monterrico Metals zaprzeczała tym twierdzeniom podczas całego procesu w Sądzie Najwyższym w Londynie i zgodziła się na ugodę pozasądową za nieujawnioną kwotę, ale bez przyjmowania odpowiedzialności.

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2011/07/110720_ultnot_mineria_peru_reino_unido_cr.shtml

21.10.2009 r.

Monterrico Metals i kwestia kopalni w Rio Blanco

Monterrico Metals, brytyjski właściciel i zarządca kopalni miedzi na północy Peru został oskarżony o przetrzymywanie i torturowanie grupy protestujących w 2005 roku pracowników.

Jak podaje serwis guardian.co.uk firma stoi w obliczu roszczeń o wielomilionowe odszkodowanie. Według prawnika reprezentującego poszkodowanych, zostali oni zaatakowani przez policję, która obezwładniła protestujących używając gazu łzawiącego, a następnie związała i założyła im na głowy plastikowe worki. Ponoć przez trzy dni 28 osób było przetrzymywanych i torturowanych na terenie kopalni. Wśród nich znalazły się dwie kobiety, wobec których miała być stosowana przemoc na tle seksualnym. Trzy osoby zostały ranne, z czego jedna śmiertelnie. Świadkowie utrzymują, że akcją policji kierowali menedżerowie kopalni Rio Blanco.

Monterrico Metals zaprzecza wysuwanym oskarżeniom, twierdząc, że kierownictwo kopalni nie miało żadnego wpływu na działania policji, a protestujący zostali zatrzymani po tym, jak postrzelili jednego z funkcjonariuszy. Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego, zaostrzy istniejący już spór pomiędzy przedstawicielami wpływowych firm górniczych, a lokalnymi rolnikami i ekologami, walczącymi o ochronę naturalnych zasobów regionu.

Zdjęcia i oświadczenia świadków i protestujących zostały udostępnione na stronie Guardiana

http://www.csrinfo.org/pl/wiadomosci/1653-monterrico-metals-i-kwestia-kopalni-w-rio-blanco

Film

http://www.guardian.co.uk/world/video/2009/oct/16/peru-protest-montericco-torture

Film jest wstrząsający, a wszystko to na oczach kulturalnego establishmentu w królewskiej koronie; trzeci świat nie istnieje, ludzie mający nieszczęście w nim żyć, nie są ludźmi, „nie są warci kuli, która ich zabija” – Los Nadies, Eduardo Galeano.

Torturowani górnicy Fot. Internet

Ślady pobicia Fot. Internet

Torturowani górnicy Fot. Internet

dane z raportu dziennego 14.04.2005 r.

KGHM jest bliski podjęcia decyzji o zakupie złoża miedzi Rio Blanco w Peru, którego zasoby pozwalają na około 25 lat eksploatacji. Przedstawiciele KGHM wybierają się w przyszłym miesiącu do Peru, aby na miejscu ocenićwarunki inwestycji. Stroną sprzedającą jest brytyjska firma Monterrico Metals (…).

http://www.dm.pkobp.pl/index.php/id=plik/typ=3/plik=871/zone=-1/section=ogol

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: